2019 Grade 3 Math Challenge – Elimination Round with Answers

Below are the 2019 MTAP Grade 3 Math Challenge Elimination round questions and answers. Solutions will be posted later. More reviewers can be found on the Past Tests and All Posts pages.

1.) Write in standard form: Three thousand one.

2.) What is the sum of 635 ones and 32 tens?

3.) What is the place value of 8 in 78 236?

4.) Write in standard form: 7 thousand + 4 hundreds + 5 tens + 7 ones.

5) What is the difference when 6 is subtracted from 15?

6.) How many tens are there in 2 450?

7.) In 92 156, which digit is in the thousands place?

8.) Round Php 44.45 to the nearest peso.

9.) Arrange the following fractions from smallest to largest. \dfrac {3}{4}, {4}{8}, {2}{7}

10.) What is 23 minutes after 12:55 in the afternoon?

11.) If a number is subtracted by 8, the difference is the sum of 5 and 2. What is twice the number?

12.) How many \dfrac {2}{3} are there in 4?

13.) How many thousands are there in 672 300?

14.) What is the sum of 35 ones and 3 tens?

15.) What is the sum of \dfrac {1}{5} +  {2}{5} +  {3}{5} +  {4}{5}  ?

16.) How many 45 minutes are there in 3 hours?

17.) How many tens should be subtracted from 3 hundreds and 4 ones to get 244?

18.) What number is missing in the pattern? 4, 7, 10, 13, 16, ___, 22

19.) What number is 11 tens more than 5 hundreds and 1 ones?

20.) What number is 2 tens less than 337?

21.) What two numbers have a sum of 35 and a difference of 77?

22.) What is the smallest number greater than 80 that is divisible by 2 and 3?

23.) Marie started doing her assignment at 6:25pm. If she spent 2 hours and 25 minutes on it, what time did she finish?

24.) Oranges cost Php 12.50 each. How many can you buy for Php 100?

25.) Aling Rosa has 84 oranges. She puts 7 oranges in one bag, how many bags does she need?

26.) A kilogram of mangoes cost Php 110.00. Rolly has only Php 400.00. How much more money does Rolly need if he wants to buy 4 kilogram?

27.) What is the largest number that can be formed using the digits 7, 0, 2, and 9?

28.) Lorna has more apples than Annie. Lorna has fewer apples than Kathy. Jacky has more apples than Kathy. Who has the most number apples number of apples among the four friends?

29.) You buy a pencil costs Php 5.50 and 3 notebooks costs Php 28.50 each. How much change will you get if you give the cashier two 50-peso bills?

30.) How many sixths are there in 1/2?

31.) Using the digits 5, 7, 9 and 3. Write the largest number greater than 5000 but less than 9000.

32.) John has five 50-peso bills. He spent 1/2 of them for his lunch. then he kept 1/5 of the remaining amount of his savings. How much money did he have left?

33.) What is the next number? 2, 4, 8, 14…

34.) One fifth of a number is 8. What is one half the number?

35.) One slice of cake and one glass of juice drink cost Php 45.00. Two slices of cake and one glass of juice drink cost Php 70.00 What is the cost of 1 glass of juice drink?

36.) Gemma has 12 boxes of candies. In each box, there are 6 candies except for two boxes with 4 candies each. How many candies are there in all?

37.) Marie bought 4 boxes of cupcakes. Each box contains 8 cupcakes. How many cupcakes did Marie buy in all?

38.) A vendor had 3 boxes of oranges to sell. There were 20 oranges in each box. If he sold 42 oranges, how many oranges were not sold?

39.) \bigcirc + \Box = 13 and \bigcirc - \Box = 7. What is 3 \times \bigcirc equal to?

40.) A kilogram of lanzones costs Php 160.00. I have only Php 400.00. How much more money do I need if I want to buy 3 \dfrac {1}{2} kilograms?

Answers:

1.) 3 001
2.) 955
3.) thousands
4.) 7 457
5.) 9
6.) 245
7.) 2
8.) Php 44.00
9.) 2/7, 4/8, 3/4
10.) 1:18
11.) 30
12.) 6
13.) 672
14.) 65
15.) 2
16.) 4
17.) 6 tens or 6
18.) 19
19.) 611
20.) 317
21.) 21 and 14
22.) 84
23.) 8:50 pm
24.) 8
25.) 12
26.) Php 40.00 or 40 pesos
27.) 9 720
28.) Jacky
29.) Php 9.00 or 9 pesos
30.) 3
31.) 7 953
32.) Php 100.00 or 100 pesos
33.) 22
34.) 20
35.) Php 20.00 or 20 pesos
36.) 68
37.) 32
38.) 18
39.) 30
40.) Php 160.00 or 160 pesos

This entry was posted in Grade 3-4 and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *